Byggeaktiviteten i Norge ligger på et bunnivå, og treindustrien sliter. Boligbygging og nødvendig oppgradering av eksisterende privat og offentlig bygningsmasse blir utsatt på grunn av krevende økonomiske tider. Resultatet er færre jobber, svakere beredskap og tapte klimakutt. Dette er en ond sirkel som må brytes.
Store ringvirkninger
En stadig lavere byggeaktivitet er ikke bare et problem for den trebaserte industrien. Denne gir færre oppdrag til entreprenører, snekkere, rørleggere og elektrikere, og mindre aktivitet i transport og leveranser.
En av de viktigste fastlandsindustriene våre er basert på skogen. Treindustrien har innovasjonsevne, kapasitet og kompetanse, og leverer materialer til byggsektoren. Dessuten har vi ennå noe industri som lager klimavennlig fiber til emballasje, kartong og papirprodukter – materialer som erstatter fossile løsninger og er etterspurt globalt. Når vi bygger opp trebasert industri, handler det om hele verdikjeder og framtidige eksportmuligheter.
Ta vare på industrien vi har
Erfaringene etter nedleggelse av tidligere bedrifter innen papir og emballasje, som Union, Tofte, Peterson og Follum, har vist hvor vanskelig det er å få startet ny virksomhet når industri legges ned. Sverige og Finland er i dag ledende innen produksjon av tremasse – vi er i stor grad blitt henvist til plassen som råvareleverandør for den andelen av tømmeret som går til papir og emballasje. Det underbygger hvor viktig det er å ta vare på den industrien vi har.
Nå sliter også sagbrukene, som vi har mange av innenlands. Den pågående snuoperasjonen i Moelven er et av eksemplene på dette.